• Mechanized Logger •• Non-Mechanized Logger

  • A-G
  • H-N
  • O-U
  • V-Z
Last Name First Name Company City
Mechanized
Non
Mechanized
Cert Period
Safety
Certified
Adler John Chester
2016-2018
Aiken Evan Fairfax
2015-2017
 
Allard Dennis AMP Timber Harvesting Inc. Springfield
2018-2020
 
Anderson John Canopy Lumber East Middlebury
2016-2018
 
Atwood Bill Waterbury
2015-2017
 
Audy Mark M&M Logging Mt. Tabor
2014-2016
 
Barlow Ben Shelburne
2015-2017
 
Bean Jason Peacham
2018-2020
 
Berry Russell Lyndonville
2017-2019
 
Bessette David Williston
2017-2019
 
Birdsall David Middletown Springs
2016-2018
 
Blake Kevin Blake Brothers Logging Newport
2016-2018
 
Boozan Jon Boozan Tree Service Bradford
2017-2019
 
Brennan Kyle Putney
2017-2019
 
Brown Betty Granby
2016-2018
 
Brown Larry M. Granby
2016-2018
 
Brown Ray Lancaster
2016-2018
 
Brown Robert W. Rutland
2015-2017
 
Brown Todd S. Newfane
2016-2018
 
Brown II Larry Lunenburg
2016-2018
 
Campbell Gregg Franklin Forests Inc. Richford
2016-2018
 
Clairmont Leroy Arlington
2015-2017
 
Clements David Bradford
2017-2019
 
Cleveland Tim Hardwick
2018-2020
 
Cloud James Reading
2017-2019
 
Cota Wayne Weston Pulpwood Sales, Inc Essex Jct.
2018-2020
 
Crafts Adam Wolcott
2017-2019
 
Crandall William Peru
2016-2018
 
Currie Mike Currie Logging W. Charleston
2016-2018
 
Dan Pepin Newport
2017-2019
 
David Murray Sheffield
2015-2017
 
Davis Arthur Franklin
2015-2017
 
Davis Ken Hardwick
2016-2018
 
deNagy George Topsham
2017-2019
 
Dence David Jr. Bennington
2014-2016
 
Drown Russell Danville
2017-2019
 
Duquette Ray Wells
2018-2020
 
Edwards Doug Enosburgh
2017-2019
 
Emerson Philip Topsham
2017-2019
 
Evans Marc WhiteHall
2016-2018
 
Felion Justin Bomoseen
2015-2017
 
Felion Jr. Lawrence Leicester
2014-2016
 
Fielder Francis Goshen
2015-2017
 
Fields Robert A. Johnsons Co. Bristol
2018-2020
 
Fise Chris Colebrook
2014-2016
 
Fisher Jason Groton
2016-2018
 
Fitzgerald Jeremie Huntington
2016-2018
 
Foster Tom Morrisville
2016-2018
 
Fournier Paul Paul Fournier Logging Hinesburg
2014-2016
 
Frederick Ira Wallingford
2014-2016
 
Frederick Jonathan Wallingford
2014-2016
 
Frederick Paul VT Dept. of Forests Parks & Rec. Montpelier
2016-2018
 
Freitag Gabe Brookfield
2016-2018
 
French Scott John g. French & Sons Trucking Cambridge
2014-2016
 
Furgat II Paul Rockingham
2015-2017
 
Gagnon Robert Norton
2017-2019
 
Galbreath Steve Twin State Forestry Ascutney
2016-2018
 
Gardner Mark Shaftsbury
2016-2018
 
Gardner Milt Bennington
2015-2017
 
Gervais Josh Enosburg
2016-2018
 
Gilman James GPH LLC Lyndonville
2015-2017
 
Goodrich II Palmer Chester
2017-2019
 
Gregoire Matthew Enosburg
2017-2019
 
Gregorek Tyler Bradford
2017-2019
 
Last Name First Name Company City
Mechanized
Non
Mechanized
Cert Period
Safety
Certified
Hallstrom Rich Barre VT 05641
2014-2016
 
Hartshorn Paul Waitsfield
2017-2019
 
Harvey Dakota Castleton
2016-2018
 
Haskins Gregory Hunter Excavating Inc. South Londonderry
2017-2019
 
Havrelukt Trevor Jacksonville
2017-2019
 
Hawkins Tim Whitehall
2017-2019
 
Hayes John Milton
2015-2017
 
Heath Jason N. Hydepark
2015-2017
 
Hewitt Michael Mike Hewitt Logging Woodstock
2016-2018
 
Hill, III Warren Greensboro
2014-2016
 
Hill, Jr. Warren Greensboro Bend
2014-2016
 
Hutchins Randy R. Hutch Logging Hydeville
2016-2018
 
Inkel Normand Albany
2018-2020
 
Jenks Charles Jenk's Boys Firewood Shaftsbury
2016-2018
 
Kelley Larry Kelley-View Farm Inc. Newport
2016-2018
 
Kidder Dylan Newbury
2017-2019
 
Kilburn Chris Eden
2015-2017
 
King Michael Saxtons River
2017-2019
 
King Steven Putney
2017-2019
 
Kinney Jacob Putney
2017-2019
 
Kurjiaka Raymond Londerry
2018-2020
 
Kurjiaka TJ T-K Trucking Londonderry
2017-2019
 
Lafoe Brian Orleans
2016-2018
 
Lafoe Rick Orleans
2016-2018
 
Lamoureux Parker Benson
2015-2017
 
Lampe Rod Putney
2017-2019
 
Langmaid Jake Danville
2017-2019
 
Lapierre Gary Twin State Forestry Perkinsville
2016-2018
 
LaPorte Richard Rick LaPorte - Logging N. Chittenden
2016-2018
 
Lathrop Jason Bristol
2015-2017
 
Lathrop Justin Bristol
2015-2017
 
Leavitt Kevin Belvidere
2017-2019
 
Lefaivre Donald Lefaivre Logging Lyndonville
2017-2019
 
Lehning William Bradford
2017-2019
 
Leitner Grahm Waterbury
2015-2017
 
Lemieux Michael R. Mike Lemieux Logging Inc. St. Johnsbury
2016-2018
 
Lemieux Zeb St. Johnsbury
2016-2018
 
LeRoy Kevin Hartford
2014-2016
 
Lewis Brett B & J Wood Strafford
2018-2020
 
Lincoln Sam Randolph Ctr.
2015-2017
 
Lowell Jason Hardwick
2017-2019
 
Lynch Gary Gary P. Lynch - Logger Ascutney
2016-2018
 
Maclure Yves Maclue's Logging Newport
2016-2018
 
Mann Ward Mill River Lumber Forestdale
2014-2016
 
Marble Matt Morrisville
2016-2018
 
Marble Roy Morrisville
2016-2018
 
Marino Michael Michael Marino, Forester Waitsfield
2014-2016
 
Martens Caleb Andover
2017-2019
 
Martens Daryl Andover
2016-2018
 
McGovern Andy East Thetford
2017-2019
 
McGraw Pam Wentworth
2016-2018
 
McKay Patrick Orleans
2014-2016
 
Mclellan Mark Bristol
2017-2019
 
Melendy Christopher Bristol
2015-2017
 
Michalski John Danville
2015-2017
 
Moore Donald Barnet
2015-2017
 
Morehouse Ceylon Concord
2016-2018
 
Morehouse Robert Concord
2016-2018
 
Moulton Britt West Charleston
2016-2018
 
Moulton Jerry Derby
2016-2018
 
Moultroup Mark Richmond
2016-2018
 
Newton Steve Wells
2016-2018
 
Last Name First Name Company City
Mechanized
Non
Mechanized
Cert Period
Safety
Certified
O'Keefe Tom Essex Jct.
2017-2019
 
Ostler Thomas White River Jct
2017-2019
 
Parker Stanton Brian Lafoe Logging Morgan
2016-2018
 
Parker William AMP Timber Harvesting W.Townshend
2015-2017
 
Patten Steve Concord
2016-2018
 
Pepin Holly Newport
2015-2017
 
Perkins Dana Granby
2016-2018
 
Perras Kirt Morrisville
2015-2017
 
Peters Bernard Irasburg
2018-2020
 
Plumb Chris Plumb Lumber Company Andover
2015-2017
 
Poczobut Jeff W. Rutland
2017-2019
 
Potter David Sharon
2017-2019
 
Pouliot Joe Orwell
2016-2018
 
Pratt Kyle Jericho
2015-2017
 
Preston Adam Waitsfield
2017-2019
 
Rawson Mike Brandon
2016-2018
 
Reynolds Scott Milton
2015-2017
 
Rhoades Clifton Rhoades Logging Randolph
2017-2019
 
Rhoades Daniel Rhoades Logging Randolph
2017-2019
 
Richardson Bruce Stamford
2016-2018
 
Riendeau Dylan Lyndonville
2017-2019
 
Riendeau Gerard Lyndonville
2015-2017
 
Riendeau Kevin Wheelock
2017-2019
 
Riendeau Paul Lyndonville,
2017-2019
 
Riendeau Richard Danville
2017-2019
 
Riendeau Russell Lyndonville
2017-2019
 
Rivers Mark Allard Lumber Co. Brattleboro
2016-2018
 
Roy Claude Whitefield
2014-2016
 
Rubinfeld Ben Bradford
2017-2019
 
Russo Gabe Southwind Forestry Pawlet
2016-2018
 
Sabourin Gary State Lands Forester Montpelier
2016-2018
 
Sears Logan Westminster
2017-2019
 
Secoy John Manchester Center
2014-2016
 
Seeley John Middlebury
2016-2018
 
Smith Brien Brien Smith BK Skidding Chester
2017-2019
 
Taft Justin Island Pond
2016-2018
 
Tatro Mike Stamford
2017-2019
 
Thayer Jeff Milton
2014-2016
 
Thurston Everett N. Clarendon
2018-2020
 
Tice Gordon Kelley-View Farm Inc. Newport
2016-2018
 
Toppin Bob Rutland Plywood Ira
2018-2020
 
Towslee Charles Manchester Ctr
2015-2017
 
Trombley John Castleton
2015-2017
 
Trombley John Castleton
2016-2018
 
Last Name First Name Company City
Mechanized
Non
Mechanized
Cert Period
Safety
Certified
Van Wyck Issac Vergennes
2016-2018
 
Waite Brett Bruce Waite Logging Inc. Pawlet
2014-2016
 
Waite Bruce Bruce Waite Logging Inc. Dorset
2016-2018
 
Wheeler Tom Island Pond
2016-2018
 
White Jacob Danby
2016-2018
 
Whitehill Dennis Whitehill Firewood Waterford
2016-2018
 
Wolstenholme Keith East Thetford
2016-2018
 
Wood Dan Global Timber Arlington
2018-2020
 
Yager Thomas The A. Johnson Company Waltham
2017-2019
 
Zambon Glenn Newbury
2016-2018
 
Zambon Scott Newbury
2016-2018
 
Zambon Tyler Ascutney
2016-2018